Users currently browsing this topic:

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Autor Tema: Izrada mapa, ruta ... stvarnog terena u simulatorima  (Posjeta: 261 vremena)

Offline thomcro

• Veteran foruma
  • Datum registracije: 25.03.2019.
  • Aktivnost:
    23%
  • Bodovi: 8
Kako i sam naslov teme kaže, dela tko stvarne mape/rute u simulatorima? Ako neko dela čime se služi pri generiranju terena? Koristi li se kakva literatura ili se koristi Google Earth (GE)? Koristi li se oboje?

Evo kako je nastala 'naša' "Riječka pruga" za Trainz. U jednom razgovoru između D.M.-a (znanog kao K 357 sa ženeta, vlakova i još nekih foruma) i mene on me pitao da ako sam kad pokušao raditi riječku. Jesam ali nisam daleko došao. To je ustvari bilo čisto experimentiranje u TRS2004 Demo i te 2005. sam napravio prugu od Rijeke do Škrljeva. Onako, iz glave, po sjećanju. Bez ikakvih stvarnih mjera i visinskih kota. Kaže on meni (K 357) da bi on probao ali da nezna od kuda krenuti jer da nema baš neke literature a sam GE mu je malo nedorečen u nekim djelovima. U međuvremenu od tog mojeg experimentiranja ja sam došao do nekoliko Dodataka Knjižici Voznog Reda (DKVR) i kažem mu da ću mu ja dat jedan primjerak da ga zadrži (mislim da sam u tom trenutku imao tri komada, naoko ista ali iz različitih lokomotiva pa sam zato sentimentalno vezan za to, btw danas ih imam četiri, svi različiti i to sad više ne dajem ni ne poklanjam) i neka se njime služi tamo gdje mu zapne sa GE. I tako, nakon tri godine 'rodila' se 'naša' "Riječka ...".

Sve ovo pišem jer sam se sjetio da se DKVR more u djelovima skinut na ženet-u (linkovi su pri dnu posta). Nemojte da vas zavara godina štampanja (prosinac 2007.), u 12 godina se jako toga malo promjenilo. Ima u odnosu na to izdanje nekoliko novina ali to ne umanjuje vrijednost ovoga šta je na ženetu za početi nešto.

Offline thomcro

• Veteran foruma
  • Aktivnost:
    23%
Izrada mapa, ruta ... stvarnog terena u simulatorima
« Odgovori #1 u: 26.06.2019. - 11:04 »
Skrenut ću vam pažnju na neke djelove tog DKVR-a koji nama koji se bavimo simulatorima mogu biti jako zanimljivi:

u Tablici III :

- ima cijela trasa 'Istarske ...' od Podgorja do Pule (aktivna i danas)
- ima cijela trasa 'Raške ...' od Lupoglava do Most Raše (neaktivna zbog odrona pruge)
- ima cijela trasa 'Banijske ...' od Sisak Capraga do Karlovca (neaktivna jer je dignuta pruga cijelom trasom i mislim da je premještene negdje kod Bjelovara)

u Tablici VII :

na svim prugama u Hr, koje lokomotive mogu voziti i pod kojim uvjetima po prugama (prevedeno na Hr: asea tada te 2007. nije mogla u Rijeku a ni do Splita ali postojale su lokomotive koje su mogle tamo, i u Rijeku i u Split)

Da ja sad tu ne nabrajam što i kako, prolistajte te tablice, svatko će naći nešto što će mu razigrati maštu i potaknuti na ackiju ... DKVR ... to vam je HŽ-ova 'biblija' za hrvatske pruge

Offline garfield

• Globalni moderator
  • Aktivan član foruma
  • Datum registracije: 09.11.2018.
  • Aktivnost:
    7.8%
  • Bodovi: 2
  • Spol: Muški
« Odgovori #2 u: 09.09.2019. - 17:09 »
Već duže vrijeme razmišljam o izradi mape zagrebačkog čvora u Trainzu, primarno pruge Zagreb - Dugo Selo (a zatim možda i do Harmice i Novske). Pa mi se tu postavlja problem - koji je najbolji način za postavljanje terena na stvarnu nadmorsku visinu?

Bio sam isprobao (sada već prastari) HOG, te sam uspio dobiti u Trainzu teren, no "golu" mapu od više od 1 GB u kojoj se nisam uopće mogao snaći gdje je što. Bio sam našao model reljefa za ove krajeve (no nisam uspio provjeriti koliko su točni podaci) pa ga u programu Microdem obradio. S tim da napominjem da u HOGu nisam postavljao sliku kojom bi se filtrirali samo oni baseboardi po kojima ide pruga (to koliko sam čitao bi išli "TIGER" podaci koji postoje samo za SAD, možda bi se moglo umjesto toga obraditi satelitske snimke?). Probat ću se jednom time još malo pozabavit pa možda nešto i iskemijam.

Za izradu realnog terena u Trainzu postoji i program Transdem, no on poprilično košta - a to mi je neisplativo.

Thomcro, može detaljnije o tome na koji način ste K357 i ti izveli teren na mapi riječke pruge?

Offline Laurus97

• Administrator
  • Veteran foruma
  • Aktivnost:
    13.6%
  • Bodovi: 5
« Odgovori #3 u: 10.09.2019. - 15:58 »
Garfield jel ti to startaš?  :pljuga:

Offline garfield

• Globalni moderator
  • Aktivan član foruma
  • Aktivnost:
    7.8%
« Odgovori #4 u: 10.09.2019. - 16:34 »
A polako :zelen:  Najteže je započet, kasnije će to već biti lakše. ;) Zato i razmatram kako najbolje započeti s izradom.

Offline Laurus97

• Administrator
  • Veteran foruma
  • Aktivnost:
    13.6%
« Odgovori #5 u: 13.10.2019. - 20:38 »
A polako :zelen:  Najteže je započet, kasnije će to već biti lakše. ;) Zato i razmatram kako najbolje započeti s izradom.

Ima kaj novog oko izrade mape?  :tipka: :radno:

Offline garfield

• Globalni moderator
  • Aktivan član foruma
  • Aktivnost:
    7.8%
« Odgovori #6 u: 13.10.2019. - 20:43 »
Nema još; zadnje vrijeme sam zbog obaveza ostavio Trainz postrani...

Offline Laurus97

• Administrator
  • Veteran foruma
  • Aktivnost:
    13.6%
« Odgovori #7 u: 13.10.2019. - 20:52 »
Nema još; zadnje vrijeme sam zbog obaveza ostavio Trainz postrani...

Nisi jedini (isto tako i ja)...  :zelen1:

Offline thomcro

• Veteran foruma
  • Aktivnost:
    23%
« Odgovori #8 u: 13.10.2019. - 21:45 »
Thomcro, može detaljnije o tome na koji način ste K357 i ti izveli teren na mapi riječke pruge?
Kvragu sad sam tek skužio ovo ... sorry nisam vidio prije  :crvenko:.

Evo ovako, ja nisam niš delal na toj mapi šta se tiče generiranja terena, sve je to odradil K 357. Koliko mi je on pričal, K 357 je sve 'ručno' delal. Kako smo mi dosta toga prošli, što u vagonima što u lokomotivama, koristio se foto dokumentacijom, nešto je radio po svom sjećanju ali veći dio posla je napravio kroz Google Eart/Google map. Svojedobno mi je pokazao jedan A4 papir po kojem je crtao ono što je prenosio sa GE (trasu pruge, visinske kote, ...). M-da, to je krvav posao tako 'pješke' to delat i to je delal neke tri godine ali je napravil jednu mega mapu od Pivke do ... nedge do onog triangla u Čulincu s time da je napravil i cijeli RK (postoji odvojak ka Gorici ali samo kao spoj ka RK). Napravljen je i trangl Krpelj ali pruga nije povučena dalje od tog bejzborda. Odvojak iz Škrljeva do Bakra, sa kolodvorom Šoići, je kompletno napravljen kao i odvojak na riječkim Pećinama dole do Brajdice.

Ono što ja delam uglavnom su objekti koje stavljam (i zamjenjujem privremene) po mapi. Ta mapa je toliko dobra da se može i rascjepkat na dionice po kojima se želi voziti jer nije nužno da se baš ide od Pivke do Zagreba (jest, ima nas svakavih koji bi se i to usudili, ja ju nisam vlakom prošal cijelu ali sam ju skrinal)

Još nešto što treba pojasniti  :misli:?

Offline Laurus97

• Administrator
  • Veteran foruma
  • Aktivnost:
    13.6%
« Odgovori #9 u: 13.10.2019. - 22:47 »
Imam ja jedno "padobransko" pitanje odnosno prijedlog; da na osnovu te mape radimo i preostalu kompletnu mrežu HŽ-a i onda jednog lijepog dana to sve spojiti u jednu mapu?

Kad bi bilo još zainteresiranih recimo pa da svako u Trainzu napravi svoje područje (prugu)...  :koluta:

Offline thomcro

• Veteran foruma
  • Aktivnost:
    23%
« Odgovori #10 u: 13.10.2019. - 23:17 »
... da na osnovu te mape radimo i preostalu kompletnu mrežu HŽ-a ...
... ideja ko ideja je dobra ali ima tu jedan mali, sitni, problem! Bez dozvole K 357 ja mapu nemam namjere djeliti a trenutno nemogu do njega jer dečko je otišao na studij u Ljubljanu.

Ono što ja mogu je da vam dam su visinske kote oko Zagreba gdje na ovoj mapi završava pruga. Eventualno bi mogao poslati i taj zadnji baseboard ali ništa više od toga. Istina, morao bi i ja provjeriti visinske kote na tim krajevima. Mogu to napraviti sutra pa postam ovdje.

Offline thomcro

• Veteran foruma
  • Aktivnost:
    23%
« Odgovori #11 u: 14.10.2019. - 07:33 »
Za početak, dio posta sa ŽFH gdje K 357 objašnjava postupak koji je relevantan za temu ...

Citat: K 357
... evo kako izgleda radnja mape na papiru , to je ono od cega sve pocne ! Prugu obicno radim od kolodvora do prvog sljedeceg kolodvora a ako je razmak manji od 10 km onda radim do drugog kolodvora ! Ovo je pruga Delnice - Zalesina - Skrad ! Precrtavam iz Google Earth -a ! Ovako to izgleda: prvo se nacrta pruga u tocnom smjeru ( odredi se sjever ) , zatim se odredi dijagonala svakog zavoja i izmjeri svaka ravnica te zapise pored nje , onda se pogleda svakih 10 m uspona ili pada te se oznaci na kojoj su udaljenosti ( zaokruzeni brojevi ) ,zatim se odrede gdje su tuneli ili mostovi i povuku se crte okomito na liniju , onda jos preostaje pogledati video iz cab ridea i vidjeti na kojoj je strani KM ( crtice pored pruge ) , i jos nam nedostaju signali i prometne ceste te se signale nacrta kao kruzici a ceste linijsko !

Nakon sto se u trainzu napravi pruga i uzdigne se onda krece reljef ( pa onda sve ostalo ) , reljef radim isto iz Google Eartha tako da spustim kameru na nekoliko metara od visine tla i okrenem da vidim horizont te tako gledam gdje je smjestena koja planina , mozda se na crtezu bas nece kuziti ali ja znam gdje je planina a gdje ponor . Još se samo oznace visine brda da se tako naprave i u trainzu  :D

Evo kako to izgleda u trainzu kada se pruga uzdigne ...

Onda se napravi reljef neobzirno na prugu ...

...

Offline thomcro

• Veteran foruma
  • Aktivnost:
    23%
« Odgovori #12 u: 14.10.2019. - 07:45 »
... otprilike na istu foru sam ja radio zabrebačku tramvajsku mapu. Sve se svodi na mjerenje po GE i to se onda piše na papir i kasnije prenosi u Trainz. Ima i mrvicu lakši put, al' zbilja mrvicu!, GE se otvori u drugom računalu (ja sam koristio tablet) u kom se mjeri i odmah se mjere prenose u Trainz. Malo je lakše jer nema dupliranja posla. problem je što nema nikakva pisana traga da se mogu ispraviti i korigirati greške u Trainzu.

I jasno, da sav trud ne bude uzaludan, jer majka svih zajeba je nešto ne sejvati, svako malo treba sejvati urađeno. Koliko mi je K 357 pričal, nije mu se jednom desilo da je stisnul krivi tab i ... svo šlo mater jebat. Nakon par sati sjedenja za računalom. Da nebiste pomisli nešto krivo, nisam ni ja imun na takve stvari, i meni se to desi. Dovoljan je trenutak dekoncentracije, a to se pogotovo dešava oko 1-2-3 iza ponoći, da sve što se radi par sati ode u trenu u vjetar.

Offline thomcro

• Veteran foruma
  • Aktivnost:
    23%
« Odgovori #13 u: 15.10.2019. - 11:35 »
Skrinovi iz Zagreba u djelu oko RK, skrinovi su u punoj veličini, gore desno su visinske kote ...

triangl kod Čulinca, pravo ka sesvetama i odvojak ka Žitnjaku

isto to iz smjera Žitnjaka, lijevo prema maksimiru pravo ka Sesvetama

pravo, na lijevo, ka Gorici desno ka RK

malo dalje, ka Gorici

ranžirni

lijevo ka Gorici pravo ka Trešnjevki

pogled unatrag, lijevo dolazak sa RK prvo ka Gorici

lijevo dolazak sa RK pravo ka Gorici

Offline thomcro

• Veteran foruma
  • Aktivnost:
    23%
« Odgovori #14 u: 15.10.2019. - 11:54 »
Kako se vidi po skrinšotovima, visina je nešto malo preko 100 m n.m. Ako ste zainteresirani ja mogu izdvojiti samo krajnje bejzborde pa da nastavite gradnju dalje, oćete prema Kutini oćete prema Sisku ... ali samo i isključivo krajnje bejzborde da imate odakle započeti. Ali, ja moram najprije i provjeriti nakon brisanja što će sve ostati na tim bejzbordima da ne pošaljem ful prazne bejzborde ili više nego što bi trebalo (mislim, žao mi je ali moram tako!). NHF!

Cijelu mapu nemogu djeliti bez dozvole.

P.S.
Ja bi bio najsretniji kad bi se cijela mapa mogla podjeliti i kad bi se napravila jedna zbilja velika mapa cijele Hrvatske sa svim prugama ali nažalost za sada je to jako nemoguće.

Bio je plan da se istarska pruga napravi kao zasebna mapa ali sve je izgleda, bar za neki dulji period, palo u vodu odlaskom K 357 na studij u Leibach. Nije to neki problem za napraviti, ima oko 100 km, ali treba sjesti, mjeriti i delat. Postoji GE i DKVR, po prvom crtat trasu a po drugom delat udaljenosti i prostorne razmake, al' ... meni se to više neda, ja bi da to netko napravi i da mi da 'gotov proizvod' i ja samo da ubacim dve lokomotive i par vagona i da se vozam.

Bil je plan i da se pruga od Pivke produži ka Sežani, Kopru i Opičini  :miga2: ... al planovi su da ih se mijenja i prekraja :yes: tako da i od toga vjerovatno niš.

Offline Laurus97

• Administrator
  • Veteran foruma
  • Aktivnost:
    13.6%
« Odgovori #15 u: 15.10.2019. - 12:02 »
Bilo bi super kad bi imali u Trainzu cijelu mrežu HŽa, ali to je velik zalogaj i treba puno rada, volje i živaca...

A kad bi se to radilo, svakako treba i prugu od Capraga do Karlovca "posadit" i tamo stavit Šinobuse da voze, a do Kumrovca recimo teški dizel i Baatići.  :zelen1:

Offline thomcro

• Veteran foruma
  • Aktivnost:
    23%
« Odgovori #16 u: 15.10.2019. - 13:04 »
... kad bi se to radilo, svakako treba i prugu od Capraga do Karlovca "posadit" ...
... nemoj me vuć za jezik, trebalo bi puno i preveć toga za "posadit"  :miga2:. Oš da ti ja krenem nabrajat?

- od Zaprešića do Kotoribe
- Podravska pruga
- spoj između Vinkovaca i Osijeka
- pruga od Kanfanara do Rovinja
- pruga od Lupoglava do Most Raše
- uskotračna pruga od Raše do Bršice
- ...

Oš još  :zelen1:?

Offline thomcro

• Veteran foruma
  • Aktivnost:
    23%
« Odgovori #17 u: 15.10.2019. - 13:36 »
Gle sve ovo što sam gore napisal sve su to pruge duljine oko 100 km i manje i to i nije neka daljina ni veličina mape. Problem je šta se to nikome neda delat i svi čekaju da to netko drugi napravi i podjeli. Naša zajednica je jako mala i razjedinjena, svi gledaju samo sebe i par ljudi oko sebe. Počevši od mene, imam uz sebe četvero osoba i sve djelimo između sebe i praktički je nemoguće ući u taj 'krug'. Za usporedbu, uzmimo poljake, oni rade kao jedan tim, jedan napravi teren drugi povuče prugu(e) i eventiualno KM, treći meće ground texture, četvrti kuće ... kužiš, rade kao tim i lako je tako kompletnu mapu od stotinjak kilometri napraviti za par mjeseci. K 357 je sam delal skoro tri godine samo teren i postavil privremenu prugu i KM, sam, bez ičije pomoći. Iluzorno je očekivati kad uložiš u takvo nešto vrijeme i živce da ćeš sad to samo tako podijeliti na lijepe oči. Nećeš! Ako niš drugo dat ćeš dvoje troje ljudi za testiranje i to je to. U pravilu se takve stvari naplaćuju (dovoljno ti je videt kako Okhiu naplaćuje svoje mape na trainzpremiumroutes, drugi par rukava je kupuje li to itko) ali tu nikad nemoreš u cijelosti naplatiti svoj rad i izgubljeno vrijeme.

Ali nije dovoljno samo generirati teren i povuć prugu, ti za mapu moraš imati i popratni 'materijal', moraš imat kuće, stabla, prokletu jebenu travuljinu koja je bezvezan dodatak ali ti diže po izgledu mapu. A i te stvari mora netko napraviti. A i za to, ako nisi sam radio, moraš odvojiti vrijeme da nađeš ili na netu ili na DLS-u.

I onda se opet vratimo na onu vrlo bitnu stvar ... vrijeme. Vrijeme ti je presudno, presudno je koliko dugo ćeš raditi neku mapu jer nije isto ako već imaš sve potrebne dodatke ili ih moraš tražit ili reskinat ili delat od 0. I tu mnogu 'padaju'! Moreš ti delat mapu mjesec dana (znam to iz osobnog iskustva) al nakon mjesec dana se svega zasitiš i staneš. Pa onda ko sivonja opet navališ nakon par mjeseci pauze. Da se razumijemo, nitko nikoga ne naganja da nešto mora biti gotovo za deset dana ali jednostavno tijelo te ne sluša i ne prati ritam. Nakon mjesec dana moraš puknut oćeš-nećeš. I onda napraviš pauzu od par mjeseci.

I onda netko od onih koji te prate pita nije se dugo ništa vidjelo, ima šta novoga na mapi? Nema jer imaš jebenu pauzu i nemaš pojma kad ćeš i ako ćeš nastaviti.

Sorry na eseju, jednostavno me krenulo i nisam mogal stat  :miga2:

Offline thomcro

• Veteran foruma
  • Aktivnost:
    23%
« Odgovori #18 u: 15.10.2019. - 19:03 »
Ono što ja mogu je da vam dam su visinske kote oko Zagreba gdje na ovoj mapi završava pruga. ...
Vrlo važan detalj koji mi je promakao ali sam, sad nanovo čitajući šta sam napisal, ga zapazil ... položaj kompasa ... pretpostavljam da znate na što mislim! ... ako bi se jednog dana netko odvažio pa krenuo u nastavak 'sađenja' položaj kompasa je važan za neko buduće spajanje mapa. Kod spajanja mapa nije isto ako na baznoj mapi pruga 'teče' u smjeru istoka a na onoj koju se želi spojiti ta ista pruga 'teče' u smjeru juga. Ili nedajbože u kom drugom smjeru! Nema šanse to spojiti! Mapu koju želite spojiti požete pomicati lijevo-desno i gore-dole prije spajanja ali ju nemožete zakretati. Nikoliko! To neide! Ako mape nisu kompatibilne u bilo kom segmentu ... visina na krajevima, položaj pruge (i KM) ... ground texture (dobro, to i ne igra neku preveliku ulogu) morat prije nego potvrdite spajanje ostaviti mjesta bar za jedan dodatni bejzbord (kojeg će se dodat kad se mape spoje) da se može napraviti prijelaz iz jedne mape u drugu.

I zato je važan položaj kompasa! Da bazna mapa i slijedeći nastavci budu kompatibilni.

Offline thomcro

• Veteran foruma
  • Aktivnost:
    23%
« Odgovori #19 u: 15.10.2019. - 19:27 »
Mislim, da me ne shvatite krivo, ljudi se zalete pa krenu delat kao nešta svoga ... neki komad pruge iza kuće, kolodvor sa kog su nekad davno išli u svijet ... i nakon 15 dana skuže da to nije za njih jer se suoče sa hrpom problema.

Raditi mapu je vrlo kompleksno i zahtjeva jako puno vremena, živaca, traganja po netu ... A pogotovo treba biti strpljiv ako se dela realna mapa. Tada treba imat doslovno konjske živce. Krenut ću od sebe, ljudi vide ono što ja pustim kroz skrinšotove ali malo tko zna koliki je trud i izgubljeno vrijeme iza jednog takvog skrinšota. Samo za primjer: trenutno reskinam kolodvorsku zgradu iz Skrada, počel sam ju delat danas oko 15 sati ...

... četiri sata rada za što!? Samo gornji kat a gdje su ostali djelovi i detalji. Bit će dobro ako ovu zgradu dovršim do ponoći. A moram napraviti još jednu jer moram delat iz dva djela. Koliko bi vremena još bilo utrošeno na potragu po netu da nemam te zgradé? Sreća je da je mađar napravil te zgrade koje su unificirane i još je veća sreća da su ti isti mađari kod nas delali prugu i stanične objekte pa uz malo truda se te zgrade mogu iskoristiti za riječku prugu. Mali je problem sa nekim objektima na šanpeterskoj pruzi jer su tamo talijanski objekti kojih nema svih za zamjenu. I tu onda dolazi do izržaja mašta i koliko je netko spreman improvizirati.

Uf, neću više, dosta je ovakvih postova sa velikim opisima  :zelen1: