Autor Tema: Izrada mapa, ruta ... stvarnog terena u simulatorima  (Posjeta: 56 vremena)

Offline thomcro

• Član foruma
  • Datum registracije: 25.03.2019.
  • Aktivnost:
    19.8%
    • ŽFH (forum je zatvorenog tipa i ne prima nove članove!)
Kako i sam naslov teme kaže, dela tko stvarne mape/rute u simulatorima? Ako neko dela čime se služi pri generiranju terena? Koristi li se kakva literatura ili se koristi Google Earth (GE)? Koristi li se oboje?

Evo kako je nastala 'naša' "Riječka pruga" za Trainz. U jednom razgovoru između D.M.-a (znanog kao K 357 sa ženeta, vlakova i još nekih foruma) i mene on me pitao da ako sam kad pokušao raditi riječku. Jesam ali nisam daleko došao. To je ustvari bilo čisto experimentiranje u TRS2004 Demo i te 2005. sam napravio prugu od Rijeke do Škrljeva. Onako, iz glave, po sjećanju. Bez ikakvih stvarnih mjera i visinskih kota. Kaže on meni (K 357) da bi on probao ali da nezna od kuda krenuti jer da nema baš neke literature a sam GE mu je malo nedorečen u nekim djelovima. U međuvremenu od tog mojeg experimentiranja ja sam došao do nekoliko Dodataka Knjižici Voznog Reda (DKVR) i kažem mu da ću mu ja dat jedan primjerak da ga zadrži (mislim da sam u tom trenutku imao tri komada, naoko ista ali iz različitih lokomotiva pa sam zato sentimentalno vezan za to, btw danas ih imam četiri, svi različiti i to sad više ne dajem ni ne poklanjam) i neka se njime služi tamo gdje mu zapne sa GE. I tako, nakon tri godine 'rodila' se 'naša' "Riječka ...".

Sve ovo pišem jer sam se sjetio da se DKVR more u djelovima skinut na ženet-u (linkovi su pri dnu posta). Nemojte da vas zavara godina štampanja (prosinac 2007.), u 12 godina se jako toga malo promjenilo. Ima u odnosu na to izdanje nekoliko novina ali to ne umanjuje vrijednost ovoga šta je na ženetu za početi nešto.

Saluti da Fiume

Offline thomcro

• Član foruma
  • Datum registracije: 25.03.2019.
  • Aktivnost:
    19.8%
    • ŽFH (forum je zatvorenog tipa i ne prima nove članove!)
Izrada mapa, ruta ... stvarnog terena u simulatorima
« Odgovori #1 u: 26.06.2019. - 11:04 »
Skrenut ću vam pažnju na neke djelove tog DKVR-a koji nama koji se bavimo simulatorima mogu biti jako zanimljivi:

u Tablici III :

- ima cijela trasa 'Istarske ...' od Podgorja do Pule (aktivna i danas)
- ima cijela trasa 'Raške ...' od Lupoglava do Most Raše (neaktivna zbog odrona pruge)
- ima cijela trasa 'Banijske ...' od Sisak Capraga do Karlovca (neaktivna jer je dignuta pruga cijelom trasom i mislim da je premještene negdje kod Bjelovara)

u Tablici VII :

na svim prugama u Hr, koje lokomotive mogu voziti i pod kojim uvjetima po prugama (prevedeno na Hr: asea tada te 2007. nije mogla u Rijeku a ni do Splita ali postojale su lokomotive koje su mogle tamo, i u Rijeku i u Split)

Da ja sad tu ne nabrajam što i kako, prolistajte te tablice, svatko će naći nešto što će mu razigrati maštu i potaknuti na ackiju ... DKVR ... to vam je HŽ-ova 'biblija' za hrvatske pruge

Saluti da Fiume

Offline garfield

• Moderator
  • Član foruma
  • Datum registracije: 09.11.2018.
  • Aktivnost:
    5.8%
  • Spol: Muški
« Odgovori #2 u: 09.09.2019. - 17:09 »
Već duže vrijeme razmišljam o izradi mape zagrebačkog čvora u Trainzu, primarno pruge Zagreb - Dugo Selo (a zatim možda i do Harmice i Novske). Pa mi se tu postavlja problem - koji je najbolji način za postavljanje terena na stvarnu nadmorsku visinu?

Bio sam isprobao (sada već prastari) HOG, te sam uspio dobiti u Trainzu teren, no "golu" mapu od više od 1 GB u kojoj se nisam uopće mogao snaći gdje je što. Bio sam našao model reljefa za ove krajeve (no nisam uspio provjeriti koliko su točni podaci) pa ga u programu Microdem obradio. S tim da napominjem da u HOGu nisam postavljao sliku kojom bi se filtrirali samo oni baseboardi po kojima ide pruga (to koliko sam čitao bi išli "TIGER" podaci koji postoje samo za SAD, možda bi se moglo umjesto toga obraditi satelitske snimke?). Probat ću se jednom time još malo pozabavit pa možda nešto i iskemijam.

Za izradu realnog terena u Trainzu postoji i program Transdem, no on poprilično košta - a to mi je neisplativo.

Thomcro, može detaljnije o tome na koji način ste K357 i ti izveli teren na mapi riječke pruge?

Offline Francuz-7021

• Administrator
  • Član foruma
  • Aktivnost:
    13.2%
« Odgovori #3 u: 10.09.2019. - 15:58 »
Garfield jel ti to startaš?  :pljuga:

Offline garfield

• Moderator
  • Član foruma
  • Aktivnost:
    5.8%
« Odgovori #4 u: 10.09.2019. - 16:34 »
A polako :zelen:  Najteže je započet, kasnije će to već biti lakše. ;) Zato i razmatram kako najbolje započeti s izradom.